Wpisy użytkownika Wędrowiec z dnia 21 marca 2017

Liczba wpisów: 2

janusz47
 
  • awatar Wędrowiec: @Todo el Mundo: To jest samo zdrowie. Ja zrywam te liście, tylko nie ogołacam z liści całej rośliny jedynie z kępki 2-3 listki. Następnie w domu przekręcam przez maszynkę do mięsa te zebrane listki i w miseczce posypuje solą do smaku i polewam łyżką oleju rzepakowego. Następnie należy dobrze wymieszać by olej dobrze zabezpieczył przed wysychaniem wkładam do słoiczka i trzymam w lodowce tam gdzie masło i inne delikatne produkty. Jeżeli wcześniej się nie zje wytrzymuje do jesieni. Smak i zapach normalnego czosnku Ja dodaje do twarogów i serków. Zamiast płacić za Almette serek z marketu i ze śladowymi ilościami tego czosnku można samemu sobie zrobić i daje tyle czosnku ile mnie odpowiada przeważnie pół łyżeczki od herbaty na kartonik serka. Można zbierać w lesie do początku maja. Gdy w maju zakwitnie liście robią się łykowate takie twarde i już zaczynają żółknąc, po przekwitnięciu cała roślina zasycha i znika. Zjada się tylko liście. Polecam pycha. Pozdrawiam serdecznie.
  • awatar fabularium: @Wędrowiec: Podany przez Ciebie sposób na zatrzymanie witaminek czosnkowych, sprawdzi się również w przypadku szczypiorku, pietruszki itp. Co do serka Almette masz całkowitą rację. :-) Pozdrawiam.
  • awatar Wędrowiec: @fabularium: Witaj. Myślę, że na pewno się sprawdzi olej nie pozwala wysychać witaminkom. Pozdrawiam serdecznie.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

janusz47
 
  • awatar kokosankaczekoladowa: Piękne kwiaty :)!
  • awatar Wędrowiec: @kokosankaczekoladowa: Witaj. Właśnie coraz więcej zaczyna się ich rozwijać. Pozdrawiam serdecznie.
  • awatar Wędrowiec: @Todo el Mundo: Kolor ich jest taki intensywny zaraz po rozwinięciu, następnie z każdym dniem jaśnieją, ale też są piękne. Pozdrawiam serdecznie.
Pokaż wszystkie (5) ›